Aké sily pôsobia na automobil pri zrážke s konkrétnou zverou?

Chladné jesenné počasie je tu a tak sa nikto z nás nevyhne skorému stmievaniu, ktoré zvyšuje riziko zrážky so zverou. Na tmavých, neosvetlených cestách je totiž veľmi ťažké všimnúť si nebezpečenstvo v podobe vybiehajúcej zveri na ceste.

V tom lepšom prípade môže táto situácia skončiť poškodenými plechmi, no a v tom horšom aj vážnymi zraneniami.

Aby sme vám však ukázali, akou silou pôsobí konkrétne zviera na váš automobil pri určitej rýchlosti, pripravili sme si pre vás tento krátky článok. Po zhliadnutí článku budete značku upozorňujúcu na výskyt divej zveri brať vždy vážne.

Dôležitá je aj ostražitosť, pokiaľ sa dostanete na tmavú, zahmlenú cestu, kde je možný výskyt divej zveri, spomaľte a zvýšte opatrnosť. Taktiež sa snažte sledovať priestor po okrajoch vozovky.


Týmto spôsobom môžete zbadať zver oveľa skôr a tak máte väčšiu šancu, že sa tejto nebezpečnej situácii vyhnete. Pozrite sa, akou silou na vozidlo pôsobia rôzne typy zveri pri kolízii.

Náraz do srnca v rýchlosti 60 km/h pôsobí na vozidlo silou býka o hmotnosti 0,8 tony.

Náraz do daniela v rýchlosti 60 km/h pôsobí na vozidlo silou hrocha o hmotnosti 2,5 tony.

Náraz do diviaka v rýchlosti 60 km/h pôsobí na vozidlo silou nosorožca o hmotnosti 3,5 tony.

Náraz do jeleňa v rýchlosti 60 km/h pôsobí na vozidlo silou slona o hmotnosti 5 ton.

Základom bezpečnosti sú kvalitné autožiarovky - prezrite si našu ponuku TU.zdroj článku: https://autoblink.sk/zrazka-so-zverou-ake-sily-posobia-na-automobil-pri-zrazke-s-konkretnou-zverou/
zdroj fotografie: pixabay.com