Svoje novinky na konferencii CES predstavila aj nemecká technologická spoločnosť Bosch. Medzi nimi sa objavil produkt s názvom Virtual Visor. Ide o inteligentné tienidlo do auta, ktoré bráni tomu, aby ťa počas šoférovania oslepovalo priame slnečné svetlo, píše Futurism.

Slnečné svetlo ročne spôsobuje obrovské množstvo dopravných nehôd a bežné tienidlá v autách značne znižujú viditeľnosť vodiča. Aj preto je v tomto smere obrovský priestor na vyvinutie novej technológie, čoho sa spoločnosť Bosch chytila a prišla tak so sofistikovaným riešením.

Virtual Visor je tienidlo do auta, ktoré sa skladá z LCD panelu tvoreného samostatnými hexagonmi. LCD panel je priehľadný, čiže umožňuje dokonalý výhľad vodiča na cestu, no v prípade, ak vodičovi začne do očí svietiť priame Slnko, jednotlivé hexagony stmavnú a zabránia oslňovaniu vodiča. Ak by však stmavol celý panel, technológia by nemala príliš veľký zmysel. Preto spoločnosť Bosch využíva kameru namierenú na tvár vodiča, ktorá určí polohu jeho očí a umelá inteligencia vypočíta, ktoré hexagony je potrebné stmaviť.

Oroces prebieha na základe údajov z kamery namierenej na tvár vodiča, ktorá sleduje napríklad tiene vrhané na nos a podľa týchto aspektov dokáže určiť, pod akým uhlom dopadá slnečné žiarenie do očí. Ostatné polia na paneli zostanú číre, čo znamená, že výhľad vodiča nebude obmedzený ako pri použití klasického tienidla. Stmavené hexagony sú stále priehľadné, zabraňujú však priamemu slnečnému žiareniu, podobne ako slnečné okuliare.

Ako píše portál DigitalTrends, technológia bola na konferencii CES ohodnotená ako Najlepšia inovácia. Zatiaľ nevieme, kedy príde na trh, no technológie potrebné na implementáciu Virtual Visoru do vozidiel sú pomerne dostupné, takže by to nemuselo trvať dlho.

Ponuka stieračov od výrobcu Bosch TU.

zdroj článku: https://fontech.startitup.sk/inteligentne-tienidlo-do-auta-od-bosch-riesi-jeden-z-najotravnejsich-problemov-pri-soferovani/