Výmena autožiaroviek je nevyhnutnosťou, ktorá skôr či neskôr stretne každého motoristu. O to viac, keďže máme zavedené celodenné svietenie. Nie je nič jednoduchšie, ako si vybrať ten istý model žiaroviek, ktorý sa vám vypálil. Je to ale správna voľba, neexistujú lepšie alternatívy? Otázka, ktorú by si mal položiť každý.

A práve to je aj témou tohto textu. Vymenujeme si zopár základných odporúčaní, ktorými by ste sa mali riadiť pri výbere správnej autožiarovky. Prajeme príjemné čítanie.
 

autoziarovky svietivost

 • Životnosť je kľúčová
   

Predstavme si modelovú situáciu – kúpite si kvalitné autožiarovky s perfektnou svietivosťou a navyše za výhodnú cenu. A po mesiaci relatívne pravidelnej jazdy vám skapú. Ich životnosť v hodinách bola totiž žalostná a vy tak opäť musíte zavítať do autoservisu či predajne a kupovať ďalšie. Nie práve ideálna predstava, čo poviete?

Životnosť je pritom jedným z kľúčových aspektov, na ktoré musíte prihliadať pri kúpe. Dôkladne si prelustrujte celú ponuku a pri kolónke s hodinami sa zastavte. Vyberte si takú autožiarovku, ktorá má životnosť prispôsobenú vášmu vozidlu a frekvencii šoférovania. V našej ponuke ich nájdete viac než dosť, napríklad rad OSRAM Ultra Life, ktoré vydržia až trojnásobne dlhšie než obdobné svietidlá.

O privčasnom vypaľovaní autožiaroviek sme už blogovali, nezabudnite si text prečítať.

 

 • Svietivosť vám poskytuje prehľad
   

Nepochybne môžeme povedať, že kvalitné autožiarovky vedia zachraňovať životy. Koľkým dopravným nehodám a nešťastiam sa totiž dalo predísť, ak by sa účastníci videli skôr. Platí to predovšetkým za zlého počasia a v noci. Tu vstupuje na scénu svietivosť, resp. svetelný tok.

Tento parameter, vyjadrený v lúmenoch (lm), jednoducho vyjadruje to, akú viditeľnosť vám autožiarovka poskytuje. Čím vyššia je táto hodnota, tým intenzívnejšie svieti. Vidieť a byť videný, to je alfou a omegou bezpečnej jazdy.

Ako si teda vybrať? Vždy podľa typu vozidla a jazdy. Ak zvyčajne šoférujete v meste, zvoľte radšej autožiarovky so štandardnou svietivosťou a predĺženou životnosťou. Jazdíte po krajine, kde by sa tma dala krájať nožom? Siahnite po svietidlách s vyššou svietivosťou a nič vás neprekvapí.
 

 • Správna voľba pätice je samozrejmosťou

 

Netreba ani hovoriť, že správna pätica je pri kúpe autožiarovky nevyhnutnosťou. Ide totiž o súčasť, ktorá slúži na mechanické upnutie svietidla a pripojenie do elektrického obvodu. Pamätajte na to, že rôzne typy pätíc nie sú vzájomne kompatibilné.
 

 • Biela farba svetla je štandardnou, bezpečnou voľbou

 
Mnohí „moderní“ motoristi radi montujú do svojich tátošov autožiarovky s modrými svetlami, čím sýtejšie tým lepšie. Pozor, na slovenských cestách je jedinou legálnou voľbou spektrum bielej! Farba svetla sa vyjadruje v Kelvinoch (K) a pohybuje sa v horizonte zhruba 3 000 K až 6 000 K. Od tzv. teplej bielej až po studenú. Ak už musíte mať modrú, povolený je iba ľahký nádych.

S tým súvisí aj tzv. homologizácia, teda schválenie autožiarovky na prevádzku na slovenských cestných komunikáciách. V našej bohatej ponuke nájdete kvantum kvalitných svietidiel, s ktorými u mužov zákona problém rozhodne mať nebudete.
 

 • Myslite aj na príkon a napätie
   

Zapamätajte si dve (resp. tri) čísla. Maximálny povolený príkon montovaných žiaroviek je 55 Wattov, pre svietidlá s päticou H4 však platí hodnota 60 W.

Ak sa bavíme o napätí, pri osobných automobiloch sú autožiarovky napájané z 12 Voltovej siete, pri nákladných vozidlách je to 24 V.

Potrebujete pomôcť pri výbere? Náš odborný personál vám odporučí tie najlepšie autožiarovky pre vaše vozidlo!