LED

LED

LED žiarovky postupne nahrádzajú väčšinu klasických žiaroviek, ktoré boli doteraz používané na osvetlenie interiérov ale aj vonkajšieho osvetlenia automobilov. Rozhodli ste sa vymeniť štandardné žiarovky za LED žiarovky? Pri  LED žiarovkách sa používajú rovnaké sloty ako pri klasických žiarovkách, ktoré sú zabudované v svetlách každého vozidla. Výmena je jednoduchá a nie je potrebné návšteva servisu, pretože si ju jednoduchým spôsobom dokáže vymeniť každý sám.

Stalo sa vám už niekedy že ste zabudli vypnúť niektoré zo svetiel vo vašom aute? LED autožiarovky majú veľmi nízky odber a preto sa vám nestane že by vám aj po niekoľkohodinovom svietení auto nenaštartovalo. LED autožiarovky šetria energiu až o 80% viac ako klasické autožiarovky. Ďalšou výhodou je životnosť LED zdrojov, ktorá je častokrát dlhšia ako životnosť samotného auta. Ak raz nahradíte klasickú žiarovku kvalitnou LED žiarovkou, je vysoko pravedepodobné že výmenu tejto led žiarovky už v budúcnosti nebudete musieť robiť. Tým predídete častej výmene žiaroviek na miestach kde je horší prístup, ako napríklad v palubnej doske. Používanie LED autožiaroviek je povolené len v interieri vozidla. Vonkajšie osvetlenie LED autožiarovkami napr. H1, H4, H7 zatiaľ nie je povolené a môže viesť k pokute, dokonca až k odobratiu technického preukazu.

LED svetlá sú považované za viac prítažlivé ako svetlá starých žiaroviek. Veľa si vodičov potrpí na modernom osvetlení a žiadajú viac modrasté farby. Osram preto vyrobil niekoľko farebných prevedení aby  tak uspokojil požiadavky väčšiny šoférov. V našej ponuke nájdete LED autožiarovky s farbou svetla: studená biela, ľadová mudra, oranžová, zelená, červená, prirodzene žltá.

Retrofit LED-ky sa žiaľ nedajú použiť pri osvetelení ŠPZ alebo pri cúvacích a smerových svetlách. Kvôli predpisom je LED svetlá zakázané používať pri cúvacích svetlách, osvetlení ŠPZ, smerovkách, brzdových svetlách . Zákaz je kvôli tomu, že terajšie LED – ky dávajú iné svetlo ako klasické žiarovky. Nedoporučujeme kupovať neznačkové H1,H4, H7 LED-ky, pretože sa aj napriek sľúbenej vyššej intenzite jasu sa zmení hlavne osvetlenie cesty. Svetlo z takýchto svetiel svieti všade, len nie na cestu. Pred kúpou led produktov, najmä LED denného svietenia si skontrolujte na svetlách Európsku značku schválenia, odporúča sa nákup osvetlenia u doporučených automobilových výrobcoch napr. Osram, Philips. V prípade, že sa rozhodnete pre neznačkového výrobcu svietidiel, je tu riziko, že auto neprejde technickou kontrolou. Pri takej kontrole, môžu svetlá blikať, nepravidelne svietiť a vydávať nedostatočný jas. Európska značka schválenia sa označuje následovne: veľké písmeno E a pritom číslo, čo určuje vydanie krajiny schválenia. Túto značku dostanú len tie výrobky, ktoré vyhovujú prísnym  normám pre autosúčiastky vydané  Európskou hospodárskou komisiou ECE .Osram a Philips denné svietenie vyhovuje všetkým požadovaným predpisom a ich používanie je legálné a ich kúpa má dlhodobý charakter. Oproti žiarovkám je svetlo z LED-iek usmernené. Výrobcovia žiaroviek, pracujú na vývoji takých LED autožiaroviek aby vyhoveli všetkým spôsobom využitia, žiaľ predpokladaný vývoj bude trvať dlhšie.